Counties 2020 weekend 2 of 3….

/Counties 2020 weekend 2 of 3….

Counties 2020 weekend 2 of 3….

Weekend two of the Norfolk County Championships saw fantastic fast and furious racing in the pool at the Norwich Sportspark on Saturday and Sunday, with the swimmers from West Norfolk Swimming Club sporting their new club kit as they racked up an impressive haul of medals across all four stroke.
‘Purple Army’ swimmers who finished in a top eight place over the weekend included; January
Session 3, Saturday morning,
Boys 200m freestyle –
14 years age group, Nedas Tkacenko, 4th and Harry Johnson, 8th
15 years age group, Harry Sharpe, bronze and Harvey Isle, 7th
16years age group Thomas Ball, silver and Tobias Oglesby, bronze
17/over age group Nathan Wells, 22years age group, gold and county champion, Joseph Wells, 21years age group, bronze and Freddie Laws, 17years age group, 5th.
Girls 100m backstroke –
12 years age group, Wiktoria Marcinek, 5th
13 years age group, Chloe Bellamy, 7th,
14 years age group, Abigail Nicholson, county age group champion, and Esmie Kidman, 6th
15 years age group, Leah Wightman, county age group champion,
17/over age group, Lara-Grace Mount, 18years age group, silver.
Boys 50m breaststroke –
13 years age group, Rhys Burrell, 5th,
14 years age group, Kyle Ostil, 6th, and Nedas Tkacenko, 7th,
15 years age group, Harvey Isle 6th,
16years age group, Thomas Ball 5th, and Tobias Oglesby 6th,
17/over age group, Freddie Laws, 17years age group, 20, gold and county champion, Nathan Wells, 5th, and Alexander Florance, 6th.
Girls 200m butterfly –
12 years age group, Kristina Sutika-Totlebena, bronze and Wiktoria Marcineck, 4th,
13years age group, Olivia Skittrell, 5th, Elyn Lauder, 6th, Jamie Sturge, 7th and Chloe Bellamy, 8th.
14years age group, Chloe Liddell, silver, Esmie Kidman, 5th,
15years age group, Leah Wightman, county age group champion, 16/under champion and open age group silver and Erica Charters, 5th.
Boys 200m Individual Medley –
13 years age group, Jack Sharpe 5th and Nathan Yeaman, 8th
14 years age group, Nedas Tkacenko, 7th, Kyle Ostil, 8th,
15 years age group, Harvey Isle, 5th,
16 years age group, Tobias Oglesby, silver,
17/over age group, Nathan Wells, gold and county champion, Freddie Laws, bronze, Joseph Wells, 4th, Oliver Kenny, 5th
Session 4, Saturday afternoon;
Girls 200m freestyle –
12 years age group – Wiktoria Marcinek, 7th
14 years age group – Esmie Kidman, 7th,
15years age group. Leah Wightman, 4th.
Boys 100m backstroke –
12 years age group, Thomas James, 6th
13 years age group, Jack Sharpe, 5th
14 years age group, Nedas Tkacenko, 5th
15 years age group, Harvey Ise, 5th,
16years age group Tobias Oglesby, county age group champion,
17 years age group and over, Nathan Wells, county champion, Oliver Kenny, 6th and Joseph Wells 8th.
Girls 50m breaststroke –
10/11 years age group – Karylle Ostil, silver, Eliza Butcher, 7th and Charlie Hill, 8th,
12 years age group – Kristina Sutika-Totlebena, 4th,
13 years age group, Olivia Skittrell, 5th,
14 years age group Kacie Cooper, silver, and Sophie Doig 6th,
15 years age group Erica Charters, 8th,
17 and over, Molly Lee (19), gold, county champion, Sarah O’Brien (24), silver.
Boys 200m butterfly –
12 years age group, Thomas James, county age group champion
13 years age group, Harry Malton, bronze,
14 years age group, Daniel Grimmer, 5th,
15 years age group, Harvey Isle, 5th,
17 and over, Nathan Wells, county champion, Freddie Laws, bronze.
Girls 200m Individual Medley –
12 years age group – Kristina Sutika-Totlebena, silver,
13 years age group Olivia Skittrell, 8th,
14 years age group, Kacie Cooper, silver, Chloe Liddell, 5th, Esmie Kidman, 7th,
15 years age group, Leah Wightman, 4th.
The swimming was delayed on for around Sunday morning, as the centre staff worked to address a technical issue with the pool. Once resolved the competition picked up where it had finished the day before;
Session 5, Sunday morning;
Boys 400m freestyle –
10/11 years age group, Ned Steele, 5th,
12 years age group, Thomas James, 5th,
13 years age group, silver, Nathan Yeaman, bronze, Harry Malton 4th and Rhys Burrell, 8th,
14 years age group Nedas Tkacenko, bronze, Harry Johnson 5th and Daniel Grimmer, 8th,
15 years age group, Harry Sharpe, 4th and Harvey Isle, 6th,
16 years age group, Tobias Oglesby, silver, Thomas Ball, bronze,
17 years and over age group, Joseph Wells, county champion, Freddie Laws, silver, Callum Stedman, bronze.
Girls 200m breaststroke –
10/11 years age group, Emilija Vitiginyte, 6th,
12 years age group, Kristina Sutika-Totlebena, silver and Wiktoria Marcinek, 7th,
13 years age group, Olivia Skittrell, 7th,
14 years age group, Kacie Cooper, county age group champion and Sophie Doig, 7th,
15 years age group, Erica Charters, 8th.
Boys 100m freestyle –
13 years age group, Jack Sharpe, 8th,
14 years age group, Kyle Ostil, 4th and Nedas Tkacenko 5th,
15 years age group, Harry Sharpe, 5th,
16 years age group, Thomas Ball, county age group champion and Tobias Oglesby, bronze,
17 years and over age group, Joseph Wells, bronze, Callum Stedman 7th and Freddie Laws, 8th.
Girls 50m breaststroke –
12 years age group, Wiktoria Marcinek, 5th,
13 years age group, Chloe Bellamy, 7th,
14 years age group, Abigail Nicholson, county age group champion,
15 years age group, Leah Wightman, silver,
16 years age group, Meda Vitginyte, 5th,
17 years and over age group, Lara Grace Mount, 5th.
Session 6, Sunday afternoon;
Girls 400m Individual Medley –
12 years age group, Wiktoria Marcinek, 4th
13 years age group, Jamie Sturge, 6th,
14 years age group, Esmie Kidman, silver and Chloe Liddell, 5th,
15 years age group, Leah Wightman, silver,
Boys 200m backstroke –
10/11 years age group, Harry Munro, 6th,
12 years age group, Thomas James, 5th,
13 years age group, Jack Sharpe, 6th
14 years age group, Nedas Tkacenko, silver and Daniel Grimmer, 7th,
15 years age group, Harvey Isle, 4th and Harry Sharpe 6th,
16 years age group, Tobias Oglesby, county age group champion,
17 and over age group, Joseph Wells county age group champion, Freddie Laws 5th and Jake Lammas (18) 6th.
Girls 100m butterfly –
12 years age group, Kristina Sutika-Totlebena, 4th
14 years age group, Chloe Liddell, bronze,
15 years age group, Leah Wightman, 5th,
16 years age group, Katie Drew, 6th,
Boys 50m butterfly –
13 years age group, Rhys Burrell, 7th,
14 years age group, Kyle Ostil, bronze and Nedas Tkacenko, 5th,
15 years age group, Harvey Isle, 7th,
16 years age group, Thomas Ball, silver, Tobias Oglesby 5th and Jack Drage, 6th,
17 and over age group, Oliver Kenny, silver and Joseph Wells 7th.

The championships continue and conclude next weekend.

By |2020-04-07T10:12:37+01:00January 27th, 2020|Uncategorised|Comments Off on Counties 2020 weekend 2 of 3….

About the Author: